RASA YOGA RIVE GAUCHE

Rasa Yoga Rive Gauche is a great place for those who love yoga or want to try it. I would like to admit, it’s my favorite yoga center in Paris! Why? Because, I really enjoyed the relaxed atmosphere of the studio from the people around me. They were so friendly from the first moment. So, I will definitely come back! Oh, and everything in the studio was clean!
They offer a variety of classes in different styles of yoga, including, of course, Ashtanga, Iyengar and Hatha.

At the Rasa Yoga I tried a Vinyasa class with Filipe. Everything was perfect! Filipe will guide you and give you a great alignment during the practice. I really had a good time during his class. Filipe, Thank you so much!
What about the price and location? I have to say, for a high quality yoga classes they offer a really good price list. For a single class 22€, for 3 classes 42€, for 10 classes 185€, for 20 classes 350€. 
It’s located nearby Boulevard Saint Germain. Is a major street in Paris on the Left Bank of the River Seine. Boulevard Saint Germain has many charms  and cachet, students and tourists like to stroll to shopping, or read books, having a nice food on a terrace.
Address – 21 Rue Saint-Jacques, 75005 Paris, France

Rasa is a very nice studio. Worth to Visit!

CZ

Rasa jóga Rive Gauche je skvělým místem pro ty, kteří milují jógu jako ja.
Musím přiznat, že to je mé oblíbené centrum jógy v Paříži! Proč? Protože jsem si to tam opravdu užila!
Uvolňující atmosféra studia a lidí kolem mně bylo fajne. Už od prvního okamžiku byli všichni tak přátelští a super. A všechno bylo čisté a upravené. Určitě se sem vrátím!
Rasa jóga nabízí řadu tříd v různých stylech jógy, včetně Ashtanga, Iyengar a Hatha jóga. Ja jsem si vyzkoušela Vinyasa hodinu s Filipe. Bylo to perfektní! Filipe vás napraví a protáhne během praxe. A jeho styl je jedinečný. Fakt jsem si to vychutnala!
A co cena a umístění? Musím říct, pro vysoce kvalitní kurzy jógy, je cenová relace velmi dobrá (na Paříž). Pro jednu třídu 22€, 3 třídy 42€, pro 10 tříd 185€, nebo 20 tříd 350€.
Nachází se nedaleko Boulevard Saint Germain. To je hlavní ulice v Paříži na levém břehu řeky Seiny. Boulevard Saint Germain má spoustu kouzla pro místní ale i turisty. Je to úžasná ulice na nákupy, nebo si jen tak přečíst knížku. Najdete zde super restaurace s vynikajícím jídlem a hezkou zahrádkou.
Adresa – 21 Rue Saint-Jacques, 75005 Paříž, Francie
Rasa jóga studio je velmi pěkné studio a stojí za návštěvu!

Made with Love By Martina