LE TIGRE YOGA CLUB

The Le Tigre is a yoga, meditation center, Pilates studio, wellness club, massage institute, bio – vegan bar, lounge and library concept store. Located beside Champs Élysée. The Tigre offers 3 studios and hundreds of courses per week in Paris.

Address, where I have been is 19 Rue Chaillot, 75116 Paris, France.

Price – €32 for a single class, €280 for 10 classes, 500€ for 20 classes or 900€ for 40 classes.

The place is a nice and warm with a lovely reception and bio, vegan bar. At the reception you are informed about everything (prices, courses).
They also have a space with some yoga clothes, jewelry, books, organic beauty products. There are the locker rooms, the showers, the hot hammam and everything is very clean and the towels are at disposal.
In the Yoga Centre, I had my first French Ashtanga yoga class. I was a little bit nervous because of the language. But after a while, I have completely fallen in love with it. With the language and of course with the yoga! Tetyana takes the time to explain poses in more detail. It was such a nice class. I would like to recommend her classes to everyone. Thank you Tetyana.

CZ

Le Tigre je jogové a meditační centrum, pilates studio, wellness klub, bio – vegan bar, společenská místnost a knihovna. Nachází se vedle Champs Elysée. Tigre nabízí 3 stadia a stovky kurzů v jednom týdnu v Paříži.

Adresa 19 Rue Chaillot, 75116 Paris, France.

Cena 32 € jednorázový vstup , 280 € pro 10 tříd, 500 € za 20 vstupů nebo 900 € za 40 vstupů.

V Le Tigre je hezká recepce, a stylový bio – vegan bar. Na recepci se dozvíte veškeré informace o cenách a kurzech. V jógovem centru si můžete koupit oblečení, šperky, knihy, organické – kosmetické výrobky. K dispozici jsou šatny, sprchy, vše je velmi čisté a ručníky jsou také dispozici.
V Le Tigre jsem jsem měla svou první francouzskou Ashtangu. Před cvičením jsem byla trochu nervózní kvůli francouzštině ale nakonec jsem to zvládla levou, možná i pravou zadní. A musím přiznat že jsem si to užila! Francouzština zněla úžasné romanticky a samozřejmě jóga byla taky super. Tetyana je úžasná učitelka, a snaží se některé pózy vysvětlit podrobněji. Tetyanu vám určitě schvaluji, ale připravte se na svalovku.

Made with Love By Martina