Some doors only open from the inside – Max Strom

Is a fantastic teacher, excellent speaker, and author of his two books (There Is No App for Happiness: How to Avoid a Near-Life Experience and A Life Worth Breathing: A Handbook of Strength, Grace, and Healing). Max is traveling around the globe quite often, but he visited My Shanti Studio in Nürnberg for the first time. I attended four of his workshops for myself studying and I learned a lot.

Name of the workshops
Inner Axis – The alchemy of transformation
Vital life, saner life, better sleep – Stress management
Some doors only open from the inside – The healing power of the transformational breath work
Inner Axis – Essentials

Max was sitting in the middle of the class full of people. He was not nervous at all. His speech was simply unique. Max’s face and whole body was so relaxed. His gesticulation was light and eye contact was everywhere around. It was a beautiful moment to listen his words and watch his peacefulness. I was really “shocked” from his teaching techniques and his beautiful breathing.
Well, for the first time in my life, I learned to breathe! I really can hear my breathing. I am fascinated! I would propose that this workshop should be made compulsory. Could you imagine, what would happen? I guess, people would reduce the stress, depression, anxiety etc. The world would change into the better life. Imagine that…

So, I would love to recommend Max Strom to everyone, because if you are trying to find your inner bliss, the first trick is to learn to breathe! You can visit his workshop or buy his books or dvd and start to breathe from inside and outside.

maxstrom.com

I never ever visited a better workshop in my life before. Max, thank you for your work, inner love, peace and happiness!

CZ

Některé dveře jdou otevřít pouze zevnitř

Je to fantastický učitel, vynikající řečník a autor dvou knih. Max cestuje po celém světě poměrně často, ale poprvé navštívil My Shanti Studio v Norimberku. Navštívila jsem čtyři workshopy, abych se lépe poznala a něco víc se naučila.

Název workshopů
Vnitřní strach – Alchymie transformace
Vital život, rozumnější život, lepší spánek – Zvládání stresu
Některé dveře jdou otevřít pouze zevnitř – uzdravující moc transformační dechové práce

Max seděl uprostřed třídy plné lidí. Nebyl vůbec nervózní. Jeho projev byl prostě jedinečný. Maxova tvář, tělo bylo tak uvolněně. Jeho gestikulace byla tak lehká a oční kontakt udržoval s každým. Byl to úžasný okamžik poslouchat jeho slova a sledovat jeho vnitřní klid. Myslím, že jsem z něj opravdu v “šoku”, z jeho učicích technik a jeho dýchání.

No, poprvé v mém životě, jsem se naučila dýchat! Opravdu, teď můžu slyšet můj dech. Jsem z toho tak fascinovaná! Navrhla bych, aby tento workshop byl povinný. Dovedete si představit, co by se mohlo stát? Myslím, že lidé by snížili stres, deprese, úzkost atd. svět by se proměnil k lepšímu životu. Představte si to…

Z celého srdce bych vám doporučila Maxe Stroma. Je vážně úžasný, a věřte že vás hodně naučí, tak jak naučil mě. A pokud hledáte vnitřní klid, prvni krok je naučit se dýchat!

Neváhejte a navštivte jeden z jeho workshopů a nebo si kupte knížku, DVD a začíněte dýchat zevnitř i zvenčí.

Ještě nikdy jsem nenavštívila lepší dýchací workshop v mém životě. Maxi, děkuji za vaši práci, vnitřní lásku, mír a štěstí!

 

Made with Love By Martina