Chamomile – Camomile Face Cream – Heřmánkový Krém

Chamomile or Camomile Face Cream

Chamomile has been one of the most relaxing herbs on our planet. Chamomile has been used for centuries in teas as a treatment for stomach ailment, coldness and fever…. This curative herb may be used internally or externally.

How to make your own Chamomile body or face cream? As a basic ingredients, I would like to recommend you to use coconut oil, which is my favorite, because it has a beautiful fresh smell with extra benefits. Coconut oil helps in preventing diseases, premature aging due to its well known antioxidant properties. It also helps in treating various skin problems.

The way, I did my Chamomile cream:

I placed my Coconut oil, sea salt and herbs in a bowl over a pan of simmering water. First day, I did it for a five hour, after I put the bowl outside in the fresh air. My second day, I took my bowl from outside and put my bowl over a pan of simmering water and I did it for a three hours. In total, I did two days for an eighth hour.

You need:

4 soup spoons of coconut oil
2 soups of sea salt (only if you want – peeling)
2 soups of Olive oil (only if you want – peeling)
Two of handfuls of Chamomile
Cream bottle

Tips:

Make sure the oil temperature doesn’t go above 120 degrees F.
If you want, you can use from the rest of the cream for your body/face pealing as I did it.

How to make your own organic home-made CREAM?

It’s not so difficult. Follow my photography and you can do it!

Heřmánkový Krém

Heřmánek je jedna z nejlepších a zklidňujících rostliny na světě. Většinou se užívá jako čaj, který je výborný k úpravě zažívacích potíží a ke zklidnění nervů. Heřmánek je nesmírně úžasná bylina, která má protizánětlivý, protikřečový a protiinfekční účinky a dokáže prospět celému tělu – vně i uvnitř.

Jak si vytvořit pleťový a tělový krém z květů Heřmanků? Jako základ pro pleťový krém používám kokosový olej, který je můj oblíbeny a sám o sobě krásně voní. Příjemně se roztírá, a k tomu má i mírné protibakteriální účinky. (Při teplotě kolem 20 °C mění kokosový tuk skupenství, ale dobře se roztírá jak tekutý, nebo ztuhlý).

Postup

Kokosový tuk nebo vazelínu rozehřejete v misce ve vodní lázni a přidáte do něj čerstvé nebo sušené bylinky z Heřmanků.
Nádobu s miskou ve vodní lázni, s bylinkami naloženými v tuku, přiveďte k varu. Pak oheň stáhněte a nechte bylinky v horkém tuku louhovat několik hodin (jen nezapomeňte doplňovat vodu). Po 5 hodinách luhováni dejte byliny odležet a vychladit na balkon. Další den je znovu 3 hodiny luhujte. Na Konec obsah mističky nechte trochu zchladnout, a přes sítko mast nalijte do skleniček či kelímků, nádobky si popište a uložte v chladu.

Minimální trvanlivost 1-2 měsíce.

Heřmánek má řadu pozitivních účinků pro naši pokožku

Zklidňuje a léčí pokožku.
Hydratuje a dobře se vstřebává…

Pusťte se se mnou do výroby! Stačí jen následovat mojefotkya podle toho se řídit. 🙂

Made with Love By Martina